Filcowanie wełny na mokro

Filcowanie na mokro to ciekawa metoda wytwarzania filcu z wełny, wykorzystywana w wielu projektach rękodzielniczych. Wełnę moczy się w wodzie, a następnie ugniata rękami. Następnie wełnę umieszcza się w foremce i suszy.

Jest to bardzo prosta i szybka metoda tworzenia filcu z wełny, która doskonale nadaje się dla początkujących. Na wełnie można wykonać dowolny wzór i stworzyć z niej miękki i piękny przedmiot.

1) Wełna

Można wybrać rodzaj wełny, której chce się użyć. Rodzaje wełny, które nadają się do filcowania na mokro, to 100% wełny i mieszanki wełny.

2) Woda

Jakość wody jest bardzo ważna, aby uzyskać dobry kawałek sfilcowanej wełny. Należy upewnić się, że woda jest ciepła i powinna znajdować się w dużej misce.

3) Narzędzia

Potrzebne będą nożyczki, igła, nitka i młotek. Igła jest niezbędna do rozpoczęcia procesu filcowania.

4) Forma

Forma jest najważniejszym narzędziem używanym podczas filcowania na mokro. Jest to pojemnik, do którego wkłada się wełnę, gdy jest ona w wodzie. Wielkość pojemnika zależy od wielkości gotowego produktu.

5) Proces

Kiedy wełna znajduje się w wodzie, należy ją ugniatać rękami. Proces ten jest bardzo ważny, ponieważ dzięki niemu wełna staje się bardziej miękka.

6) Suszenie

Po zakończeniu procesu filcowania wełnę wyjmuje się z wody i umieszcza w miejscu do suszenia. Można użyć ręcznika lub umieścić sfilcowaną wełnę w suszarce na kilka minut.

7) Szycie

Lepiej jest zacząć szyć filc przed filcowaniem, ponieważ powierzchnia będzie gładka i łatwiej będzie go szyć.

8) Wykończenie

Po zakończeniu szycia można przystąpić do wykończenia dzieła. Możesz dodać guziki, ozdoby lub cokolwiek innego, co chcesz.

Wnioski:

Proces filcowania na mokro jest bardzo prosty i szybki. W tym poście przedstawiłam Ci osiem kroków filcowania na mokro. Mam nadzieję, że spróbujesz tego procesu i stworzysz piękne przedmioty.